Geocaching – jak zacząć przygodę z keszami?

Pewnie większość z Was, naszych stałych bywalców blogowych ma już nastukanych kilkadziesiąt albo i z kilkaset keszy, ale być może jakiś zbłąkany wędrowiec trafi tutaj i nie będzie wiedział, z czym ten cały geocaching jeść. Jest to wpis szczególnie dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą zabawą i dopiero teraz chcą wejść do wielkiej georodziny.

Geocaching – jak zacząć?

Rozpoczęcie keszowania wcale nie jest trudne, trzeba jedynie przejść przez proces rejestracji, zapoznać się ze stronami, wybrać narzędzie do nawigacji i wybrać się na poszukiwanie pierwszego kesza. Dobra, to zaczynamy!

Krok pierwszy – zapoznaj się ze stroną geocaching.pl i opencaching.pl

W Polsce geocacherzy korzystają głównie z dwóch stron geocaching.pl i opencaching.pl, znajdziesz tam wszystko, co musisz wiedzieć o geocachingu, ale przede wszystkim znajdziesz mapki ze skrytkami. Obie te strony są skonstruowane bardzo intuicyjnie, jeśli nasz blog nie jest jedyną stroną, którą odwiedzasz, na pewno poradzisz sobie z geostronami 😉 Poniżej poprowadzimy Cię przez wszystkie zakręty, które musisz przejść, aby stać się prawilnym geocacherem 😉

Nr 1 – zarejestruj się na stronie geocaching.pl

Sprawa jest bardzo prosta, wchodzisz na stronę, w prawym górnym rogu klikasz – zarejestruj, zostaniesz przekierowany na kolejną stronę, klikasz – uwierzytelnij, przeskoczysz na stronę geocaching.com, klikasz Sign up i wpisujesz swoje dane. Ważna sprawa – zaznacz okienko – I agree to the Terms of Use and Privacy Policy. Dostaniesz maila potwierdzającego, w którego musisz kliknąć i znajdziesz się w wielkiej międzynarodowej georodzince.

geocaching - jak zacząć

Wykonanie tych zadań umożliwia Ci poruszanie się po stronie geocaching.com, ale nie po geocaching.pl. Logując się na polską wersję strony możesz dostać komunikat, że nie istniejesz w ich bazie. I ta sytuacja bardzo często wprowadza wiele zamieszania. Nie wiem, czy najlepsze, poprawne i czy jedyne, ale ja korzystam z takiego rozwiązania, wchodzę ponownie na geocaching.pl i klikam jeszcze raz rejestracje, uwierzytelnienie i wyskakuje okienko a napisem Allow Access, klikam w to okienko i przekierowuje mnie z powrotem na polską stronę i wpisuje swoje dane.

geocaching - jak zacząć

Po wpisaniu danych, dostaje się potwierdzającego maila i wszystko, można zacząć śmigać po polskiej stronie, którą ja najbardziej sobie chwalę.

Nr 2 – poznaj stronę

geocaching - jak zacząć

Na stronie znajdziesz wiele fajnych i przydatnych informacji, jednak najważniejsza jest mapa. To na niej będziesz najwięcej operował i jej widok będzie Ci najbliższy 😉

geocaching - jak zacząć

Jak widzisz na obrazku powyżej, możesz wpisać lokalizację, jaka Cię interesuje. Rzuć okiem ile jest skrzynek w wyszukanym przeze mnie Wrocławiu – jest ich całe mnóstwo! Mapka porusza się jak standardowa mapka w Googlu. Jeśli zainteresuje Cię jakiś kesz możesz na niego kliknąć i uzyskasz dodatkowe informacje. Na początku pojawi Ci się mały kwadracik z krótką informacją, ale kiedy klikniesz na nazwę skrzynki uzyskasz znacznie więcej info.

Nr 3 – uzyskuj informację

geocaching - jak zacząć

Na samym początku opisu skrzynki są wszystkie najważniejsze informacje. Przede wszystkim podane są współrzędne, na których cała zabawa się opiera. Znajdziesz tutaj również informacje o tym, że kesz jest malusieńki, że możesz pójść po niego z psem, że miejsce nie jest dostosowane dla osób niepełnosprawnych i wiele innych. Poniżej znajdziesz informacje o miejscu, w którym kesz się znajduje, podpowiedź i opinie geokeszerów, którzy znaleźli, albo i nie znaleźli skrytki. Warto zerknąć na te opinie, niestety często się zdarza, że skrzynka wisi na mapie, ale nie ma jej w rzeczywistości, jeśli taka sytuacja ma miejsce, to na pewno ktoś o tym napisze w komentarzach.

Jeśli chodzi o rejestrację i korzystanie ze strony to już chyba wszystko co powinieneś wiedzieć, możesz zacząć się już bawić w geocaching, jednak pozostał przed Tobą jeszcze jeden ważny wybór.

Krok drugi – wybór urządzenia do odczytu współrzędnych

Przy wyborze urządzenia, które będzie prowadziło Cię do celu masz kilka możliwości. Wybór tak naprawdę zależy od Twoich indywidualnych preferencji i zasobności portfela 😉

Najtańszą opcją, z której my korzystamy i wcale nie narzekamy jest telefon z aplikacją. Na naszym blogu znajdziecie test aplikacji c:geo, która w naszym odczuciu jest fantastyczna, ma czasem swoje widzimisie i nie chce z nami współpracować, ale zdarza się to naprawdę rzadko. W aplikacji znajdziesz wszystko co trzeba, mapkę z najbliższymi keszami, ich opisy, komentarze innych geocacherów, mapkę dojścia i kompas. No nic tylko zainstalować i wybrać się na poszukiwanie.

Możesz również korzystać z nawigacji samochodowych, ale nie wiem na ile to działa, przyznam, że nie sprawdzałam.

Super profesjonalną i mega wypasioną opcją jest GPS turystyczny. Większość z nich działa wiele godzin, są przyjemne w obsłudze i co najważniejsze mają opcję geocachingu, a więc nie trzeba z kartki przepisywać współrzędnych 😉

Pewnie można jeszcze kupić sobie mapę i stawiać na niej krzyżyki, gdzie znajdują się kesze i iść po trasach mapki, ale nie polecam, pewnie szybko można się zniechęcić 😉

Krok trzeci – pierwsza wyprawa

Wybierając się pierwszy raz na geocaching warto znaleźć jakąś łatwą skrzynkę. Na stronie opisane są stopnie trudności i inne przydatne informacje, jak choćby to czy dużo mugoli kręci się przy keszu. Do zabawy w geocaching wcale nie potrzebujesz profesjonalnego wyposażenia, które jest niezbędne, aby znaleźć skrzynkę, jednak możesz skorzystać z naszych porad – co warto zabrać na geowyprawę.

Kiedy aplikacja naprowadzi Cię w okolice skrzynki rozglądaj się i najważniejsza zasada, którą my się najczęściej kierujemy – co w tym miejscu nie pasuje do reszty. I wsio, pewnie szybko znajdziesz kesza.

Niech moc będzie z Tobą i nie zapomnij odkliknąć znalezienia kesza na stronie geocaching.pl. Skoro znalazłeś skrzynkę to i tę funkcję znajdziesz bez problemu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *