Geocachingowe projekty

Geocaching najczęściej jest zabawą w zbieranie pojedynczych skrzynek, ale nie tylko na nich świat geocacherów stoi. Są jeszcze ogromne projekty, w których można zebrać naście keszy. A po co komu jeden kesz, kiedy można zebrać ich całą serię? 

Projekty geocaching – co to takiego?

Projekty geocaching to kilka/kilkanaście a nawet kilkaset skrzynek porozrzucanych po całej Polsce, albo po danym regionie, które przyporządkowane są jakąś wspólną cechą. I tak na przykład projekt Zamki w swoim zbiorze ma kilkaset skrzynek, które są dosłownie wszędzie. Aby zaliczyć cały projekt trzeba uzbierać wszystkie jego kesze. Naliczyłam 32 projekty (ogólnopolskie, regionalne i lokalne łącznie) plus 28 projektów z serii Power Trails, co daje łącznie kilka tysięcy keszy do zdobycia. W każdym projekcie podane są statystyki. Kto jest na którym miejscu w szukaniu keszy i ile ich odnalazł. Dla osób lubiących rywalizację może to być naprawdę ciekawe wyzwanie.

Projekty dopiero się rozwijają i nie wszystkie zaplanowane skrzynki są już założone, na mapkach są jedynie oznaczone miejsca, gdzie powinny się znajdować. Każdy kto chce wspierać idee projektów może dorzucić do tego przedsięwzięcia swoją cegiełkę i może założyć skrzynkę.

Najciekawsze geocachingowe projekty

Green Velo – Wschodni Szlak Rowerowy – Kesze ukryte są na trasie Wschodniego Szlaku Rowerowego, który liczy blisko 2000 km i biegnie przez pięć województw. Jest to świetna gratka dla spragnionych przygód rowerzystów, ale też dla osób, które szykują się do zdobycia geocachingowej odznaki, w której trzeba zdobyć kesze z różnych województw. A skrzynek na drodze można znaleźć aż 80. Skrzynki ukryte są w ciekawych miejscach, a w ich środku podobno znajdują się informacje o danym miejscu. Green Velo jest jedynym projektem ogólnopolskim, który jest ukończony, tzn. na trasach umieszczone są wszystkie zaplanowane kesze.

projekty geocaching

Polskie Zamki – ten projekt jest ogromny, w założeniu umiejscowionych ma być aż 796 skrzynek, na chwilę obecną założonych jest jedynie 148, ale to projekt z ogromnym potencjałem. Dla geocacherów, którzy nie mają zapędów na tysiące kilometrów przejechanych rowerem, czy nie są fanami chodzenia po górach jest to fantastyczny pomysł. Poza tym kto przypuszczał, że w Polsce jest aż tyle zamków i zameczków? I wszystkie one czekają na odkrycie.

projekty geocaching

Korona Gór Polski – jest to projekt co prawda regionalny, w końcu oprócz Łysicy cała reszta szczytów z Korony znajduje się w górach, ale dla nas jest najważniejszy, w końcu oprócz zdobywania keszy, zdobywamy też góry, w szczególności Koronę Gór Polski.

Choć projekt bardzo fajny, niestety nie jest wolny od błędów. W spisie KGP najwyższym szczytem w Beskidzie Makowskim jest Lubomir, w geocachingowym projekcie jednak zaznaczona w tym paśmie jest Mędralowa, prawdopodobnie wynika to z tego, że autorzy KGP przy wyborze najwyższych szczytów kierowali się trochę swoim widzimisie, a nie naukowymi faktami. W każdym razie warto pamiętać, że zdjęcie z Mędralowej nie będzie potrzebne w książeczce z KGP i nikt nie zaliczy zdobycia tego szczytu jak najwyższego w Beskidzie Makowskim. Podobnie jest z Kowadłem, na geocachingowej mapce znalazł się szczyt Brusek jako najwyższy z Gór Złotych, a w Koronie oznaczone jest Kowadło. Również Borowa znalazła się zamiast Chełmca w Górach Wałbrzyskich. Z niewiadomych przyczyn Rudawiec, który położony jest w Górach Bialskich nie znalazł się w ogóle w geocachingowym projekcie.

W całym projekcie wkradło się trochę poważnych błędów. Poważnych, dlatego że jeśli ktoś chce zdobyć odznakę zdobywcy Korony Gór Polski to z tymi szczytami po prostu jej nie zdobędzie.

projekty geocaching

Nam pomysł projektów bardzo się podoba. Większość z nich jest ogromnym wyzwaniem i zabawą na długie lata. Z racji tego, że w projektach najczęściej skrzynki zakładane są w szczególnych miejscach, można w znacznym stopniu zwiedzić Polskę i poznać ją od podszewki. No i kto by nie chciał mieć albumu ze swoim selfiakiem na tle 796 zamków? 😉 A Wy macie już jakieś projekty za sobą, albo jesteście w trakcie realizacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *