Górka Żołnierza – Wrocław

Są takie miejsca, które w swoim najbliższym otoczeniu warto znać. Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu jest właśnie takim miejscem. Szeptem opowiada nam o wydarzeniach, które pozostawiły po sobie niezmywalny ślad. 

Dzisiejszym wpisem rozpoczynamy serię – Historyczny Wrocław. Będą to wpisy szczególnie, nie tylko o skrzynkach, choć to właśnie one nas tam zaprowadziły. Jest wiele miejsc we Wrocławiu koło, których codziennie przechodzimy obojętnie, dzięki geocachingowi dopiero je poznajemy i chcemy pokazać Wam te szczególnie miejsca. Miejsca, w których działy się rzeczy wielkie, a wydarzenia, które tam się odbywały na zawsze odbiły się nie tylko na historii Wrocławia i Wrocławian, ale również całej Polski i Polaków.

Panorama - Cmentarz Żołnierzy Polskich
Panorama – Cmentarz Żołnierzy Polskich

Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu

W jednym z planów cmentarz miał powstać przy ulicy Karkonoskiej, jednak koszty inwestycji okazały się zbyt duże. Dlatego też zdecydowano się na pierwotny plan budowy cmentarza przy ulicy Grabiszyńskiej. Niegdyś ten kawałek obecnego parku Grabiszyńskiego należał do cmentarza Grabiszyńskiego. Cmentarz Żołnierzy Polskich ulokowany został nieopodal niewielkiego miejsca pochówku żołnierzy włoskich. W 1950 roku rozpoczęto wznoszenie nekropolii, według koncepcji Romana Felińskiego. Powierzchnia cmentarza zajmowała 0,5 ha, na tym obszarze znajdowały się: osiem pól grzebalny, z indywidualnymi mogiłami dla osób, które zostały zidentyfikowane i zbiorowe groby dla osób, których nie udało się odkryć ich tożsamości. Początkowo pochowani zostali tam głównie polscy jeńcy wojenni, którzy zmarli w szpitalach polowych w latach 1940-1941 w Pieszycach i Bielawie. Następnie złożeni do mogił zostali robotnicy przymusowi, którzy stracili życie w czasie oblężenia „Festung Breslau” w 1945 roku, ich ciała przenoszone były z różnych miejsc pochówku we Wrocławiu. Kilka lat po powstaniu cmentarza rozpoczęły się przenosiny szczątków żołnierzy 2 Armii Wojska Polskiego oraz niezidentyfikowane ofiary obozów koncentracyjnych.

Cmentarz Żołnierzy Polskich we Wrocławiu

W latach 1968-1970 cmentarz został przebudowany. Wrocławscy twórcy Łucja Skornorowska-Willimowska, Tadeusz Teller i Józef Sztajer opracowali nową koncepcję, która miała nadać bardziej monumentalną oprawę plastyczną. Nekropolia została przeniesiona na gruzowisko, dzięki czemu można było wznieść cmentarz na wzgórzu. Znajdują się tam 604 nagrobki, które połączone są mieczami grunwaldzkimi. Szczątki ofiar znajdują się w wspólnych mogiłach, które ułożone są na kształt skrzydła husarskiego. Na szczyt nekropolii prowadzą kamienne schody, a w 1979 roku powstał pomnik, który wykonany jest ze stali i betonu, wznosi się on na 23 metry. Pomnik symbolizuje skrzydła husarskie, a w dolnych częściach widnieją płaskorzeźby ze scenami z kampanii wrześniowej oraz z ostatnich miesięcy wojny. Przed wejściem na schody można zauważyć siedem granitowych bloków, na których wykute są lata, w których toczyła się II wojna światowa. Na wzgórzu systematycznie odbywają się uroczystości państwowe.

Górka żołnierska

Górka Żołnierza – geocaching

Cieszę się, że ktoś umieścił w tym miejscu kesza. Byłam w Parku Grabiszyńskim wielokrotnie i wielokrotnie widziałam pomnik, ale przyznam, że byłam na tyle dużą ignorantką, że nie zastanawiałam się co tam jest i po co to jest. Wiedziałam jedynie, że na szczycie znajduje się cmentarz, koniec kropka, więcej wiedzy na ten temat nie miałam. I zapewne nie miałabym dalej gdyby nie ten keszyk. Jeśli chodzi o samą skrytkę to porady żadne nie są potrzebne. Podpowiedź w opisie jest tak oczywista, że wystarczy wyciągnąć rękę.

Informacje do wpisu zaczerpnięte zostały z:

Tablicy informacyjnej pod Cmentarzem Żołnierzy Polskich oraz z Wikipedii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *