Pamięci cmentarzy wrocławskich

Jak przystało na Park Grabiszyński, to kolejna skrzynka ze śmiercią i cmentarzem w tle. Trudno powiedzieć, że te kesze są ciekawe i ulokowane w fajnych miejscach, ale w miejscach, które na pewno warto znać. 

Pomnik Wspólnej Pamięci

Monument nosi nazwę – Pomnik Wspólnej Pamięci, powstał na miejscu dawnego krematorium. Jego oficjalne odsłonięcie miało miejsce w 2008 roku, we wrocławskim Parku Grabiszyńskim, ale pomysł na jego budowę zrodził się w dziewięćdziesiątych latach ubiegłego wieku. Pomnik powstał ku upamiętnieniu zlikwidowanych wrocławskich i okolicznych cmentarzy. Historia cmentarzy, których już nie ma, jest lekko przygnębiająca, nagrobki – głównie poniemieckie, ze zniszczonych cmentarzy były ponownie wykorzystywane przez kamieniarza, bez pamięci, bez poszanowania. Chciałoby się powiedzieć historia jedna z wielu. Na szczęście w tym przypadku miasto odkupiło ocalałe płyty, które później zostały wtopione w monument.

Sam monument ma cztery metry wysokości i sześćdziesiąt metrów długości. Został podzielony na cztery części, które tworzą upamiętnienie czterech kategorii cmentarzy – katolicki, ewangelicki, komunalny i żydowski. Na całej długości muru znaleźć można stare poniemieckie tablice z nieistniejących już nagrobków.

Pomnik wspólnej pamięci

Pamięci cmentarzy wrocławskich – geoporady

Porady żadne nie są potrzebne do podjęcia bezpiecznie tej skrytki. Odnalezienie miejsca, w którym kesz jest ukryty zajmuje naprawdę chwile. Nie trzeba bać się mugoli, jest to lekko odosobnione miejsce w parku. My poszłyśmy z Regonem, który był zachwycony, że pierwszy znalazł skrzynkę. Przy okazji napotkałyśmy ekipę filmową, która kręciła scenę zakopywania, czy odkopywania zwłok w lesie. Jednak nie wiemy, w jakiej produkcji nasze cienie się pojawią, uprzejma pani, która zakazała nam iść dalej nie chciała powiedzieć co to za film.

Park Grabiszyński jest dziwnym miejscem, z jednej strony ma pełno stref rekreacji, wyznaczoną trasę biegową, miejsce na grilla i na odpoczynek, a z drugiej strony nosi ogromny ślad krwawej przeszłości. Co rusz znaleźć można pozostałości po byłym Cmentarzu Grabiszyńskim, który kiedyś się tutaj znajdował. Cmentarz Żołnierzy Polskich, o którym już pisałyśmy ->tutaj, mogiły żołnierzy włoskich i Pomnik Wspólnej Pamięci zlewają się z tutaj z tłem, idealnie komponując się z atmosferą tego miejsca, a wszystkie współczesne udogodnienia wcale nie urągają zastanej tutaj historii.

One thought on “Pamięci cmentarzy wrocławskich

  • 23 stycznia 2017 at 09:12
    Permalink

    Z niewiadomych przyczyn uwielbiam cmentarze, ich klimat… Naprawdę te miejsca mają w sobie jakąś magię.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *